AsyaHaberler

Kırgızistan dış borçlanmayı yasaklayabilir

Kırgızistan’ın Meclisi dış ülkelerden borç alımını yasaklamayı tartışıyor

Kırgızistan Meclisi Cogorku Keneş, Devlet Bütçesi ve Maliye Komisyonu hükümetin dış kaynaklı kredi borçlanmasının durdurulması yönünde karar alması bekleniyor.

Komisyon oturumunda Polonya tarafından yapılan kredi desteğinin nakdi değil teknik olarak verilmesi konusu tartışıldı. Maliye Bakan Yardımcısı Mirlan Boygonçokov, Polonya’dan alnacak 40 milyon dolar değerindeki kredinin doğrudan tarım araçları olarak alınacağını söyledi.

Komisyon Başkanı Akmatbek Keldibekov, Maliye Bakanının açıklamasına tepki göstererek, dış ülkelerden gelecek nakdi borçlanmanın teknik değerde kabul edilmesinin doğru olmadığını kaydetti. Kelidbekov konuşmasında, Türkiye ve Çin gibi ülkelerden alınan kredilerin de doğrudan tarım makinesi gibi teknik olarak alındığını hatırlatarak bu gelişme ile o ülkelere para kazandırdıklarını iddia etti.

Diğer yandan komisyon üyesi milletvekili Ömürbek Abdrahmanov hükümetin dış ülkelerden alacağı borçlanmanın durdurulması ile ilgili karar taslağını sundu. Kırgızistan’ın 0,15 faiz oranıyla Polonya’ya borçlanacağı kredi ise karara bağlanamadı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (18) içerik yüklenmiştir.