AsyaHaberler

Kırgızistan muhalefeti seçim sonuçları kabul etmiyor

Kırgızistan’da cumhurbaşkanlığı adaylarından Atambayev ve Nazaraliyev seçimlerden çekildiklerini açıklayarak halktan seçim sonuçlarını kabul etmemelerini istediler.

Kırgızistan seçim komisyonu, seçim gününde saat 15:30’a kadar oy kullanma hakkı bulunan seçmenlerin yüzde 61.67 kadarı sandıkların başına gelerek oy kullandığını açıkladığı bir sırada adaylardan Atambayev ve Nazaraliyev, Bişkek’te düzenledikleri basın toplantısında seçimlerden çekildiklerini açıklayarak halktan seçim sonuçlarını kabul etmemelerini istediler.

Söz konusu adaylar seçimlerden çekilmelerine gerekçe olarak seçimlere hile karıştığı iddialarını ileri sürerken seçim sonuçlarının iptal edilmesini ve oylamanın yeniden yapılmasını talep ettiler.

Çekilen adaylar ayrıca hükümetin muhaliflere karşı zora baş vurması durumunda muhaliflerin de tepki göstereceği tehdidinde bulundular.

Bu arada Kırgızistan muhalefetinin liderlerinden Nazarov, gazetecilere yaptığı açıklamada hükümetin seçimlerin yeniden yapılmasını kabul etmemesi durumunda ülkede siyasi kargaşa çıkacağını belirtti.


Bu haberin İngilizcesi için tıklayınız.

Click here for reading this news in English

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.