AsyaHaberler

Kırgızistan’da 75 kişi öldü

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te dün polis ile göstericiler arasında 12 saat süren çatışmalarda ölenlerin sayısının 75 olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünkü olaylarda 75 kişi öldü, yaralı sayısı ise 320 dolayında tespit edildi.

Yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu ifade eden yetkililer, vatandaşların kan bağışı için sağlık merkezlerine akın ettiğini söylediler.

Kırgızistan’ın Talas kentinde polis ile muhalif göstericiler arasında çıkan çatışmaların ardından ve Bişkek’te muhalefet liderlerinin gözaltına alınmasını protesto için kuzeydeki kentlerden Bişkek’e yürüyen muhalefet taraftarları 8 saat süren kanlı çatışmanın ardından iktidarı devirmişti.

Henüz istifa etmeyen Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, memleketi Calalabad kentinde bulunuyor. Bakiyev, istifa etmek için bir neden görmediğini açıklamıştı.

Başkentte kurulan geçici hükümetin üyeleri, ülkenin tamamını kontrol ettiklerini ve çok kısa sürede başkent ve civardaki kentlerde yağma olaylarına son verileceğini belirtmişti.

Geçici hükümetin başkanı Roza Otunbayeva, geçici hükümetin 6 ay süreyle görev yapacağını, durumu kontrol altına alma güçlerinin olduğunu söylemişti.

İçişleri Bakanı Bolot Şerniyazov da polise yağmacıları vurması emrini vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.