AsyaHaberler

Kırgızistan’da yazın yağan kar hayvanları telef etti

Kırgızistan’da hava sıcaklıklarının ani düşüsü üzerine kar yağması nedeniyle yaylalarda soğuğa dayanamayan hayvanlar telef oldu

Kırgızistan’da hava sıcaklıklarının aniden düşmesi üzerine bazı bölgelerde yağmurlar etkili olurken, Narın ve Isık-Göl gibi dağlık bölgelerde ise kar yağdı. Aralıksız süren kar yağışı, en çok söz konusu bölgelerdeki çiftçi ve çobanları zor duruma düşürdü. Tarlalardaki meyve ve sebzeler zarar görürken, bazı ağaçların da dallarındaki kar ağırlığını taşıyamayarak devrildiği görüldü.

Diğer yandan yaz mevsimi olması nedeniyle yaylalara çıkan çobanlar ise hayvanlarının soğuktan ölmesini izlemekten başka bir şey yapamadı. Hayvanlarına hiçbir müdahalede bulunamayan hayvan sahipleri, yüzlerce küçükbaş hayvanın ölümünü çaresizlikle izledi.

Kırgızistan Olağanüstü Haller Bakanlığı’nın daha önce aşırı yağış nedeni ile sel uyarısı yaptığı, fakat kar yağışının beklenmediği belirtiliyor. Yaz mevsiminde kar yağacağını tahmin edemeyen hayvan sahipleri, hayvanlarının soğuktan ölmesine katlanmak zorunda kaldılar.

Bakanlık açıklamasına göre ise soğuk havadan dolayı bin 12 küçük baş hayvan, 14 at, 6 inek ve 3 yavrusu telef oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.