AsyaHaberler

Kırgızistan’da yeni kabine belirlendi

Kırgızistan’da iktidar partisi Ak Yol Halk Partisince başbakanlık görevine aday gösterilen ve meclis tarafından adaylığı onaylanan Daniyar Üsenov’un kurduğu kabine açıklandı.

Devlet Başkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, parlamentonun onayladığı ve Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev tarafından onaylanan kabinede 3 başbakan yardımcısı, 14 bakan ile 7 devlet ajansı başkanı, 6 hizmet daire başkanı ve 2 devlet fon müdürü yer alıyor.

Akılbek Japarov Başbakan Birinci Yardımcısı ve BDT ve Avrasya Ekonomi Topluluğu (EVRASEZ) Özel Temsilcisi, Aalı Karaşev Başbakan Yardımcısı ve Başbakanlık Birimi Yöneticisi, Tajikan Kalimbetova da Başbakan Yardımcısı görevine getirildi.

Başbakan Üsenov’un kabinesindeki güvenlik birimlerinde değişikliğin olmaması dikkati çekerken, Moldomusa Kongantiyev İçişleri Bakanı ve Bakıtbek Kalıyev Savunma Bakanı olarak kaldı.

Ayrıca, Adalet Bakanı Nurlan Tursunkulov, Maliye Bakanı Marat Sultanov, Enerji Bakanı İlyas Davıdov, Tarım Bakanı İskenderbek Aydaraliyev, Olağan Haller Bakanı Kamçıbek Taşiyev, Ekonomiyi Yönetim Bakanı Cenişbek Bayguttiyev, Doğal Kaynaklar Bakanı Kapar Kurmanaliyev, Ulaşım ve İletişim Bakanı Nurlan Sulaymanov, Devlet Mal Varlığı Bakanı Tursun Turdumambetov, Sağlık Bakanı Marat Mambetov, Eğitim ve Bilim Bakanı Abdulda Musayev, Çalışma, İş ve Göç Bakanı da Aygül Rıskılova oldu.

Kırgızistan’da Devlet Başkanı Bakiyev’in kamu yönetiminde reform çalışmaları kapsamında, yeni kabineden Dışişleri Bakanlığı çıkarılarak bu görev doğrudan Devlet Başkanına bağlandı.

Hükümetteki yeni reform paketine göre de, başbakan kabine üyelerini, Savunma Bakanı, Devlet Milli Güvenlik Hizmetleri Başkanı, Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı hariç kendisi belirliyor ve devlet başkanının onayına sunuyor.

Bu çerçevede, yeni hükümetin yeni organizasyonla faaliyet göstermesi için 90 gün içinde yürütme organını ilgilendiren 67 yasada değişiklik yapması gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.