BilimselHaberler

Kıyam ve Fatih-3 füzeleri yakında test edilecektir

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, yeni savunma sistemleri ile silahların tanıtılacağını ve bazılarının seri üretimlerinin başlatılacağını bildirildi.

Vahidi, 24-31 Ağustostaki ”Hükümet Haftası”nda yerli savunma sanayi tarafından üretilen, geliştirilen yeni araç gereç ve donanımların üretimine başlanacağını ve bazı yeni projelerin de tanıtılacağını söyledi.

Vahidi, kısa ve orta menzilli sıvı yakıtla çalışan ”Kıyam” ile katı yakıtlı yeni nesil ”Fatih-3” füzelerinin test edileceğini ifade etti.

Elektronik ve optik 28 yeni projenin de tanıtılacağını kaydeden Vahidi, ”Serac” ve ”Zülfikar” adlı iki yeni hücumbotunun seri üretimine başlanacağını bildirdi.

”Kerrar” adlı pilotsuz savaş uçağının tanıtımının yapılacağını anlatan Vahidi, uzun menzilli hava savunma sistemleri geliştirilmesine ilişkin proje hakkında da bilgi verileceğini kaydetti.

Vahidi, uzun menzilli ”Siccil” ve ”Şahap” füzeleri, ”Saege” adlı savaş uçağı, ”Tufan” adlı helikopter, ”Kadir” adlı denizaltı, ”Cameran”adlı savaş gemisi ve diğer savunma araç gereçlerinin üretilerek ordunun hizmetine verildiğini söyledi.

Uzaya uydu gönderildiğini de hatırlatan Vahidi, baskı, tehdit ve yaptırımlara rağmen bilim ve teknolojide ilerlemeyi sürdürdüklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.