BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Klonlama ile 4 oğlak, 12 buzağı dünyaya geldi

İran Üniversite Cihadı Başkanı Tayibi, klonlama yoluyla dünyaya getirilen ilk oğlağın ve tüpte geliştirilen ilk buzağının ardından klonlamayla 4 oğlak, tüpte geliştirilen 12 buzağının dünya getirildiğini bildirdi.

Üniversite Cihadı Başkanı Hamidrıza Tayyibi bugün sabah düzenlediği basın toplantısında “Royan” Araştırma Merkezinde klonlama alanında yapılan çalışmalara değinerek “Son bir ayda İsfahan’ın Royan Araştırma Merkezinde “Boynana” ve “Tamina” olarak adlandırılan 2 buzağı dünyaya getirildi ki bunlar, bu tür buzağıların dünyaya geldikleri ilk haftada yakalanma ihtimali olan dalgalı ateş hastalığı yüzünden öldüler” dedi.

Böyle bir sorunun giderilebilmesi için hayvancılık alanındaki kabiliyetlerimin arttırılması gerektiğinin altını çizen Tayyibi ayrıca “Klonlama yoluyla dünyaya getirilen ilk oğlak “Hena” ve tüpte geliştirilen ilk buzağı Buana’nın ardından bu kez kopyalamayla 4 oğlak ve tüpte geliştirme yoluyla da 12 buzağı dünyaya getirildi. Fakat bu arada oğlaklardan biri öldü” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (16) içerik yüklenmiştir.