DünyaAvrupaİran

KOEP Ortak Komisyonu toplantısı bugün Viyana’da yapılacak

Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen Nükleer Anlaşma’da üç uzman grubun çalışmalarının sonuçlarını gözden geçirmek ve özetlemek için bugün öğleden sonra Viyana’da oturum yapılacak.

Fars Haber Ajansı’na göre, Ortak Komisyonu’nun İran ve 4+1 heyetlerinin (Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya) katılımıyla bugün (Cumartesi) çalışma sonuçlarını gözden geçirmek ve özetlemek için yapacağı toplantı, yaptırımlar ve yürütme düzenlemeleri ile ilgili üç temel uzman grubundan biri olan delegasyon başkanları düzeyinde gerçekleşecek.

Bu oturumdan sonra müzakere heyetlerinin başkentlere dönmesi planlanıyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde çalışma grupları ve delegasyonlar metinleri incelemek ve gözden geçirmek için yoğun toplantılar yapmışlardı.

27 Nisan’da Viyana’da, İran İslam Cumhuriyeti ile 4 + 1 Grubu arasında başlayan üç çalışma grubunun oturumları, Viyana’da son günlerde gündem oldu.

Toplantının ilk turunda, katılımcılar diyalog sürecini hızlandırmaya karar verdiler ve uzman grupların iki alanda yaptırımları kaldırma ve nükleer alanındaki faaliyetlerinin yoğun ve hızlı bir şekilde devam etmesi gerektiği konusunda anlaştılar. Yaptırımların kaldırılması ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi için gerekli pratik düzenlemeleri tartışmak üzere “Yürütme Düzenlemeleri Uzman Grubu” adlı üçüncü bir uzman grubunun kurulmasına da karar verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.