İslami Davet

KOEP sonrası 286 banka ile muhabirlik anlaşması imzalandı

7 Ocak 2018 11:17

KOEP’in uygulanması ile birlikte Merkez Bankası, Ticaret, Refah-i Kargeran, Toseeye Saderat, Sepeh, Pst Bank, Sanayi ve Maden, Toseeye Taavon, Sina, Millet, Milli, Saderat, bankaları aleyhindeki ambargolar da kalktı.

İran’a uygulanan ambargolar sonrası muhabir banka sayısı 633’ten 119 bankaya düştü ve bir dönem İranlı bankalar dünya’da sadece 30 banka ile irtibat helindeydilerç

KOEP ile birlikte ve ambargoların kalkmasıyla bir sene sonra muhair banka sayısı 249 bankaya ulaştı ve KOEP’in ikinci yılında 286 banka ile 808 muhabirlik anlaşması imzalanmıştır.

İran bankacılık sisteni şu an Asya ve Avrupalı bankalarla muhabirlik anlaşması imzalanmıştır ve Afrika ile Güney Amerikalı bankalarla da anlaşma imzalamak istiyor.

Ambargoların kalkmasına rağmen ABD tarafından uygulanan ambargolar özellikle Dolar ambargosu muhabirlik anlşamaları önünde en büyük engeldir. Avrupa’nın büyük bankaları Amerikan pazarındaki konumlarından dolayı İran ile işbirliği pahasına Amerikan pazarını kaybetmek istemiyorlar.

İran Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf, ‘’Ambargolar öncesi 33 banka ile çalışıyorduk fakat şu an 245 banka ile çalışıyoruz. Bunun anlamı şartların tamamen normalleşmese değildir. Bazı konularda sıkıntılar vardır ve onları gidermeye çalışıyoruz’’ dedi.

KOEP sonrası 286 banka ile muhabirlik anlaşması imzalandı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık