DünyaHaberlerİranOrtadoğu

KOEP’e destek için AB, Amerika ambargolarının önünü kesme kanununu uygulamaya koydu

AB, Kapsamlı Ortak Eylem Planına destek için ABD Ambargolarına karşı gelmek için o ülkenin ikincil Ambargolarının AB firmalarını kapsamayacağı kanunu güncelledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre KOEP’e destek için AB, Amerika ambargolarının önünü kesme kanunun uygulamaya koydu
Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, bu uygulamanın AB Liderler zirvesinin gayrı resmi Sofya oturumu ve Komisyonun 18 Mayıs bildirisi doğrultusunda yapıldığı ifade edildi.

Bildiride, kanunun güncellenmesindeki amacın İran’da yatırım yapan firmaların menfaatlerinin korunması ve AB’nin KOEP’e desteğini göstermek olduğu ifade edildi.

Kanun ilk kez 1996 yılında ABD’nin İran, Libya ve Küba aleyhindeki bazı ambargolara karşı yürülüğe girdi ve ABD geri adım atmaya mecbur kaldı.

Kanunun uygulanması ile AB şirketleri yabancı ambargoları uygulamaktan men edilmektedir ve kanun çerçevesinde AB, İran ile işbirliği yapan Avrupalı firmalar aleyhine Amerika tarafından verilecek cezaları tanımayacaktır.

AB Komisyonu, ABD ile işbirliği taahhüdüne bağlı olduğunu fakat İran’ın KOEP’e bağlı kaldığı sürece anlaşmaya sadık kalacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.