HaberlerLatin Amerika

Kolombiya hükümeti ve yerliler anlaştı

Kolombiya’da liderlerinin ortak “Minga” çağrısıyla protesto gösterileri düzenleyen yerliler ile hükümet arasında anlaşmaya varıldığı ve gösterilerin sona erdirileceği açıklandı.

Kolombiya Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal ve Bölgesel Yerli Organizasyonları ile hükümet arasında Cauca yönetim bölgesine bağlı Monterilla de Caldono’da 12 gündür devam eden görüşmeler olumlu sonuçlandı.

Yerlilerin ülke genelinde sürdürdüğü ve onlarca kişinin yaralandığı gösterileri bitiren anlaşma İçişleri Bakan Yardımcısı Luis Ernesto Gomez ve yerli topluluklarının temsilcileri arasında imzalandı.

Gomes, anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, “Birbirimizi dinlemeyi ve farklılıklarımızı diyalog içinde çözmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Hükümet olarak yerliler için 10 ay içinde yapabileceğimiz çalışmaları belirlediğimiz görüşmeler gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Cauca Yerlileri Bölge Konseyi (CRIC) temsilcisi Neis Lame ise, hükümetle sağladıkları anlaşma gereği yerlilerin bölgelerine dönmeye karar verdiğini ve anlaşmadaki şartların yerine getirilmesi için süreci takip edeceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.