HaberlerLatin Amerika

Kolombiya’da ateşkes ilan edildi

Farc gerillası ile uzlaşan Kolombiya Devlet Başkanı Santos ateşkes ilan etti. Muhafazakâr muhalefet barış anlaşmasına tepkili.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Sontos, Farc gerillası ile hükümet arasındaki barış görüşmelerinin tamamlanmasının ardından ateşkes ilan etti. Santos, “Anlaşma sağlanmış olması dolayısıyla silahların susmasını tebliğ ettim”, dedi. Bir radyo haberine göre ateşkes Pazartesi günü yürürlüğe girecek.

Solcu asi örgütü Farc bir yıl önce tek taraflı ateşkes ilan etmiş, haziran ayında da taraflar kapsamlı ateşkes ve gerillanın silah bırakması için anlaşmaya varmışlardı. Ancak kısmi mutabakatların yürürlüğe girmesi için bütün müzakere maddeleri üzerinde uzlaşmaya varılması gerektiğinden, Devlet Başkanı Santos şimdiye kadar ateşkes ilan etmeye yanaşmamıştı.

Referandum sonucu açık

Küba’nın başkenti Havana’daki barış görüşmeleri üç buçuk yıl sürdü. Anlaşma eylül sonunda imzalandıktan sonra 2 Ekim’deki referandumun ardından yürürlüğe girecek. Farc barış anlaşmasının yürürlüğe girmesinden önce üyelerinin görüşünü alacak.

Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin liderliğindeki muhafazakâr Kolombiya muhalefeti ‘teröristlere taviz verildiği’ gerekçesiyle barış anlaşmasına karşı çıktı. 2 Ekim’deki halkoylamasının nasıl sonuçlanacağı tahmin edilemiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.