HaberlerLatin Amerika

Kolombiya’da ordu güçleri ile ELN militanları çatıştı

Kolombiya’da orduya bağlı güçler ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) mensupları arasında çıkan çatışmada 6 örgüt üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

Ülke basınındaki haberlere göre, Antioquia yönetim bölgesine bağlı Valdivia kenti kırsalında askerler ile ELN üyeleri arasındaki çatışmada iki militan sağ ele geçirildi, militanlardan 6’sı öldürüldü.

Valdivia Belediye Başkanı Jonas Dario Henao Cardona ise basına yaptığı açıklamada, yaşananlar nedeniyle şaşkınlık içinde olduklarını söyledi.

Uzun süredir böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirten Cardona, bölgede barış anlaşmasını kabul etmeyen Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) muhalifleri, ELN ve Clan del Golfo suç örgütünün varlık göstermeye başladığını aktardı.

Cardona, “Silahlı gruplar ortaya çıkıyor. Çok endişeliyiz çünkü tüm Kolombiyalılara, silahlı çatışmaların bittiğini gösterme aşamasındayız ama şu başımıza gelene bakın.” ifadelerini kullandı.

Kolombiya’da hak ihlalleri konusunda çalışmalar yürüten resmi kamu denetçiliği kurumu “Defensoria del Pueblo”nun yayımladığı verilere göre, Antioquia yönetim bölgesinde ELN ve FARC muhalifleriyle yaşanan çatışmalarda bu yıl 500’den fazla Kolombiyalı yerlerinden oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.