HaberlerUzakdoğu

Kolombiya’da siyasi parti FARC’ın iki üyesine suikast

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) silah bıraktıktan sonra kurduğu siyasi parti olan Toplumun Alternatif Devrimci Gücünün (FARC) iki üyesi seçim kampanyası yürüttükleri bölgede suikast sonucu hayatını kaybetti.

Antioquia yönetim bölgesine bağlı Peque kentinde seçim çalışması yürüten FARC üyeeri Wilmar Asprilla ve Angel de Jesus Montoya Ibarra’ya suikast yapıldı. Asprilla ve Ibarra bu olay nedeniyle yaşamını yitirdi.

FARC’ın, bu yönetim bölgesi için aday gösterdiği Wilmar de Jesus Cartagena Durango’nun seçim kampanyasında görev yapan iki üyesinin öldürülmesi partide büyük tepkiye neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM) Kolombiya Doğrulama Misyonu da yayımladığı yazılı açıklamayla olayı kınadı.

Açıklamada ölümlerin “derin bir endişe” ile karşılandığına dikkat çekilerek, yetkililerden serbestçe siyaset yapma hakkının garanti edilmesi için gerekli tüm önlemlerin alınması istendi.

BM Misyonu ayrıca FARC’ın üyelerinin öldürülmesinin Kolombiya’da 2018 seçim takvimindeki ilk ölümcül saldırı olduğu vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.