AvrupaDünyaHaberler

Komisyon Polonya yaptırımlarını görüşüyor

AB ile Polonya arasında muhtemel bir kriz kapıda. AB Komisyonu hukuk devleti ilkelerine ters düştüğü gerekçesiyle Polonya’nın yargı reformuna yaptırımla karşılık vermek istiyor.

İki yıldır Varşova yönetimiyle “hukuk devleti” tartışması içinde olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Polonya’ya karşı alınacak cezai tedbirleri görüşmek üzere toplanıyor.

Komisyon, Polonya’nın milliyetçi-muhafazakâr iktidar partisi PiS’in yargı reformunu hukuk devleti ilkelerine, dolayısıyla da AB’nin temel değerlerine aykırı olduğunu savunuyor. AB antlaşmasının yedinci maddesi uyarınca uygulanması öngörülen Polonya aleyhindeki cezalandırıcı kararın oy birliğiyle alınması gerekiyor.

Polonya hükümetinin Yüksek Mahkeme ve Polonya Yargı Konseyi’nde düzenleme yapılmasını öngören iki yasa tasarısı parlamentoda kabul edilmişti. Yasaların yürürlüğe girebilmesi için Devlet Başkanı Andrzej Duda tarafından imzalanması gerekiyor. Hukuk uzmanları iktidar partisinin mahkemeler ve hâkimler üzerinde nüfuz sahibi olmasına yol açacağı gerekçesiyle değişiklik yasalarını eleştiriyorlar

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.