İran

Komutan Safevi: İran’ın nüfuzu ta Akdeniz’e kadar ilerlemiştir

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkumandanı Askeri Başdanışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, İran İslam Cumhuriyeti’nin nüfuzunun bugün ta Akdeniz’e kadar ilerlediğini belirtti.

Komutan Safevi bugün Tebriz Sanat Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin ulusal ve uluslararası düzeylerdeki türlü sorun ve meselelerine işaretle, peş peşe gelen istifaların bu cani ve emperyalist ülkenin güç kaybetmekte olduğunu açık şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Komutan Safevi ayrıca ABD’nin büyük ekonomik sorunla karşı karşıya kaldığını ifade ederek, Çin’in 2030 yılına kadar dünyanın en büyük ekonomisi haline gelmeye çalıştığını vurguladı.

ABD’nin bölgedeki büyük hatalarına dikkat çeken Tümgeneral Safevi, ABD’nin Irak ve Afganistan’a saldırısının hata olduğunu çünkü, 11 milyar dolara mal olduğunu ve ABD ordusunun Afganistan’da 20 ölü ve yaralı verdiğini söyledi.

Komutan Safevi, İslam İnkılabı Rehberi’nin ABD’nin Batı Asya bölgesinden çekilmesi gerektiğine dair sözlerine işaretle, ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak’ta karşılanmamasının ABD’nin artık eski ABD olmadığını ortaya koyduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (65) içerik yüklenmiştir.