HaberlerIrakİranOrtadoğu

Komutan Süleymani’den Talabani için taziye mesajı

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, Irak’ın eski Cumurbaşkanı merhum Celal Talabani’nin vefatı dolaysıyla bir taziye mesajı yayınladı.

Komutan Süleymani taziye mesajında, Irak’ın kuzeyindeki mevcut krizin merhum Talabani gibi erdemli ve bilinçli bir şahsiyetin boşluğu yüzünden yaşandığına dikkat çekerek, Talabani’nin büyük bir insan olduğunu ve Arap, Kürt, Türkmen, Sünni, Şii, Hristiyan ve İzedisi dahil tüm Irak halkının özgürlüğü için yaklaşık 60 sene mücadele ettiğini belirtti.

Celal Talabi’nin ölümünü, Irak halkı için ağır bir acı olarak niteleyen Komutan Süleymani, o merhumun Irak’ın bütünlüğünün korunması için sürekli çalıştığını kaydetti.

“Büyük Talabani”nin İran İslam Cumhuriyeti başta olmak üzere komşu ülkeleri ve İslam dünyasını kendi stratejisinin derinliği olarak gördüğüne dikkat çeken Kudüs Gücü Komutanı, Irak’ın işgali sırasında Talabani’nin Irak halkının İran İslam Cumhuriyeti ile stratejik ilişkisinin bozulmasını önleyen en büyük set olduğunu ve ABD’ye rağmen, bölge gerçeklerini çok iyi bildiği için İran ve Irak milletleri ve diğer bölge ülkelerin dayanışmasını savunduğunu hatırlattı.

Talabani’nin hayatını Irak halkı için feda ettiğine işaret eden Komutan Süleymani, bu büyük hüzünden dolayı sayın Talabani’nin ailesi, eşi, evlatları ve Irak Kürt Yurtsever Birliği başta olmak üzere Kürt liderlerine başsağlığı diledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.