AfrikaHaberler

Kongo: İran’ın bilimsel yardımına ihtiyacımız var

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile görüşen Kongo Cumhuriyeti Meclis Başkanı Evariste Boshab, iki ülke ilişkilerinin güçlenmesi yollarını ve son gelişmeleri değerlendirirken Kongo’nun İranlı uzmanların potansiyellerine, bilimine ve deneyimlerine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Görüşmede Mutteki, Kongo halkının bağımsızlık mücadelelerine işaret ederek “Kongo halkının bağımsızlık mücadelesi saygıya değerdir. Her iki ülkenin stratejisi gerçek bağımsızlığa harekettir ve bu anlam halkın ve ülkenin iradesiyle gerçekleşir” dedi.

Afrika’nın zengin kaynaklarına işaret eden Mutteki “Afrika, fakir ülkelerden olmadığına inanıyoruz. Afrika büyük kapasiteler ve imkanlara sahiptir. Bizim inancımıza göre Afrika halkı sahip oldukları potansiyellerini, bağımsız ülkelerin yardımıyla özgürce ortaya çıkartacak ortamı elde etmeli” dedi.

Görüşmede iki ülke ilişkilerini değerlendiren Boshab “iki ülkenin gelişmekte olan ilişkilerini destekliyoruz, iki ülke ilişkilerini geliştirmeliyiz. Biz Kongo’nun kalkınması için İran’ın deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz” dedi.

İran ziyaretinin hedeflerine işaret eden Boshab, köprü, baraj, cadde ve sanayi fabrikaların yapımında İranlı uzmanların teknik ve mühendislik potansiyellerine ve bilimine ihtiyaçları olduğunu, bu ziyaretin de ilişkilerde yeni bir sayfa açmasını umduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.