AfrikaHaberler

Kongo’da saldırı, 4 ölü

Demokratik Kongo’da Ruandalı ayrılıkçıların düzenlediği saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ruandalı ayrılıkçıların 4 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu Barış, Demokrasi ve İnsan Haklarını Geliştirme Araştırma Merkezi (CEPADHO) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ruanda’nın Kurtuluşu Demokratik Güçleri’ne (FDLR) bağlı Ruandalı ayrılıkçıların ülkenin doğusundaki Mumbangwe bölgesinde düzenlediği saldırıda 4 sivilin öldüğü ifade edildi.

BM İstikrar Misyonu (MONUSCO) Başkanı Maman Sambo Sidiku, yaptığı açıklamada, FDLR’yi hızlıca yok etmek amacıyla Demokratik Kongo Silahlı Güçler (FARDC) ile BM’nin yeniden işbirliği içine girmesi gerektiğine dikkati çekerek “Ruandalı ayrılıkçılara karşı düzenlenen operasyonlar BM ile ortaklaşa yürütülmeli” ifadesini kullandı.

FARDC, ayrılıkçılara karşı mücadele kapsamında şubat ayında başlattığı Sokola 2 operasyonuyla FDLR’ye karşı tek başına mücadele veriyor.

MONUSCO’nun, şubat ayında “ordunun başında bulunan ve insan haklarını ihlal ettikleri öne sürülen Bruno Mandevu ve Sikabwe Fall adlı iki generalin görevden alınmaması halinde ayrılıkçılara yönelik operasyonlara katılmayacağını” açıklaması, BM yetkilileri ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında gerilime yol açmıştı.

Devlet Başkanı Joseph Kabila, uluslararası toplumun ordu komutasına müdahale etmeye çalışmasını eleştirmiş ve hükümet, operasyonlarda MONUSCO’dan yardım istemeyeceğini belirtmişti.

Ruandalı ayrılıkçılar ile Mai Mai silahlı grubu arasında bir hafta önce çıkan çatışmada, 7’si ayrılıkçı, 3’ü milis, 11 kişi yaşamını yitirmişti.

Kuzey Kivu’da bazı bölgelerin kontrolünü almak için iki silahlı grup arasında zaman zaman çatışma yaşanıyor.

Ruanda’da 1994 yılında yaklaşık 800 bin Tutsinin ölümüne neden olan soykırımdan sonra ülkeden kaçan Ruanda’nın Kurtuluşu Demokratik Güçleri’ne (FDLR) bağlı ayrılıkçılar, Demokratik Kongo’nun Ruanda sınırında sivillere yönelik saldırılarını da sürdürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.