FilistinHaberlerOrtadoğu

Konvoya saldırı Mısır alnında kara bir lekedir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Mısır güçlerinin Gazze’yle dayanışmak için Ariş’e gelen Filistin’e Özgürlük Konvoyu’na saldırıp konvoyda bulunan onlarca kişiyi yaralamasının aslında kafilenin temsil ettiği 40 ülkenin egemenliğine saldırılması anlamına geldiğini belirtti.

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum konuya ilişkin bugün (06 Ocak Çarşamba) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bu saldırılar ve saldırılarda kan akıtılması, Mısır’ın kuşatmanın içinde olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla o da diğer ortaklar gibi Gazze üzerindeki kuşatmanın kırılmasını istemiyor. Mısır, Gazze kuşatılmasının kaldırılmasını istemediği gibi, yardımların ulaşmasına yardımcı olmaya da pek niyetli görünmüyor.”

Burhum, Mısır’ın güçlerinin birçok ülkeden gelen dayanışmacılara barbarca saldırıp onlarcasını yaralamasının gayri insani ve gayri ahlaki bir girişim olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü Burhum devamla şöyle dedi: “Bu konvoy insani ve ahlaki çok yüce bir amaç için gelmiştir. Onlara yapılan saldırı insani bir tavır değildir. Gazze yolunda konvoyun saldırıya uğraması ve konvoydaki araçlarla malzemeye zorla el konulmak istenmesi Mısır’ın alnında kara bir leke olarak kalacaktır.”

Burhum, Siyonistler Mısır topraklarında Mısır güvenlik güçlerinin himayesinde içki içip dans ederken, Gazze kuşatmasını kırmak için binlerce kilometre uzak ülkelerden gelen insanların Gazze’ye sokulmamasının, sokulmadıkları gibi saldırıya uğramalarının gerçekten garip olduğunu söyledi.

Dünya televizyonlarına yansıyan bu görüntülerin yürek dağladığını belirten Burhum, “Bu onurlu insanların Mısır’ın eliyle bu şekilde saldırıya uğrayacağını hiç kimse tahmin etmezdi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (12) içerik yüklenmiştir.