HaberlerUzakdoğu

Kore Yarımadası’ndaki İki Liderin Tarihi Buluşması Gerçekleşti

Kuzey Kore lideri Kim ve Güney Kore lideri Moon sınırda bir araya geldi, 2007’den bu yana bir ilke imza attı.

Kore Yarımadası’nda nükleer denemelerin iyice gerginleştirdiği atmosferi yumuşatan Olimpiyat ve K-Pop diplomasisinin ardından haftalardır planlanan tarihi görüşme hayata geçti.

Öncesinde nükleer denemelerin durdurulması, sınırdaki propaganda yayınlarına son verilmesi gibi adımların atıldığı görüşmenin ana gündem maddelerini ilişkilerin geliştirilmesi ve nükleer silahsızlanma oluşturuyor. Masadan barış anlaşmasıyla kalkılması umudu da var.

1910- 1945 arasındaki Japonya sömürgesi dönemini takip eden 1950-1953 Kore Savaşı’ndan bu yana bölünmüş halde olan yarımadanın liderleri Kim Jong-un (Kuzey Kore) ve Moon Jae-in (Güney Kore) ilk kez ateşkes köyü Panmunjom’un Güney Kore’ye ait kısmında bulunan Barış Evi’nde (Peace House) yerel saatle 09.30’da bir araya geldi.

Öte yandan liderler yerel saatle 10.30’da resmi görüşmelere başladı.

Kim’e, ülkeyi Güney Kore’nin şubatta ev sahipliği yaptığı PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden kardeşi Kim Yo-Jong’un ve ülkeyi yurt dışı ziyaretlerde temsil eden Meclis Başkanı Kim Yong-nam’ın da bulunduğu 9 kişilik bir delegasyon eşlik ediyor.

İki ülke liderleri bir günlük zirvenin sonucunu ortak basın toplantısıyla duyurmadan önce birlikte kısa bir yürüyüş yapıp sohbet edecekler. Zirve Moon’un ev sahipliğinde yapılacak akşam yemeğiyle sona erecek.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.