HaberlerOrtadoğu

Körfez ülkelerinin silahlanması hızla artıyor

Son dönemde körfez ülkelerinden Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin silah ithalatındaki büyüme dikkat çekiyor…

Petrol fiyatları düşmesine rağmen Körfez ülkelerinde silahlanma yarışı hızla artarak devam ediyor.

Dünya genelinde ciddi bir ivme göstererek artan silahlanma, Ortadoğu’da da kendisini gösteriyor. Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre geçtiğimiz yıl Amerika silah ihracatını yüzde 25, Rusya yüzde 39 arttırmıştı. Yine aynı rapora göre en çok silahlanan ülkeler ise Amerika, Rusya, Çin, Orta Afrika ve Aden Körfezi olarak gösterilmişti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen Körfez ülkelerinde silahlanmanın azalmamış olması ilgi çekiyor. Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin silahlanma için devasa bütçeler ayırmaktan çekinmediği görülüyor.

Silah ticaretine ayırdığı yıllık 60 milyar dolarlık bütçe ile Suudi Arabistan’ın 2020 yılında dünyanın en büyük beşinci silah tedarikçisi olacağı tahmin ediliyor.

Silahlanma yarışında en önde olan Suudi Arabistan 2013 yılında yaptığı askeri harcamayı yaklaşık 30 milyar dolar civarında arttırırken bu ülkeyi 6 milyar dolar bütçe artışı ile takip eden Birleşik Arap Emirlikleri silah ithalatı için yılda ortalama 13 milyar dolar para harcıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.