FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail altı ayda gazetecilere yönelik 78 ihlal gerçekleştirdi

Filistin Kalkınma ve Basın Özgürlüğü Merkezi “Nedâ”, Filistin’de basın özgürlüğünün hâlâ endişe verici olduğunu ifade ederek, gazetecilere yönelik ihlallerin sayı ve nitelik bakımından dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu bildirdi.

Nedâ, işgal altındaki Filistin’de basın özgürlüğüyle ilgili hazırladığı altı aylık raporu dün (16 Temmuz Salı) Ramallah’taki binasında düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Basın toplantısında konuşan Nedâ Genel Müdürü Musa Er-Rimavi, gazetecileri hedef alan ihlallerden bazılarının gazetecilerin hayatını tehdit ettiğini ve gazetecilerin kendilerini güvende hissetmediklerini söyledi.

Barışçıl yürüyüşleri ve sivil halk direnişi eylemlerini takip eden gazetecilerin hayatları için endişe duyduklarını ifade eden Er-Rimavi, bütün zorluklara ve tehlikelere rağmen gazetecilerin görevlerini yapmaya devam etmelerinin takdire şayan olduğunu dile getirdi.

2013’ün ilk yarısında gazetecilere yönelik ihlallerin geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiğini bildiren Nedâ, bu yılın ilk altı ayında 113 ihlal tespit edildiğini, bunların 78’ini işgal güçlerinin ve 35’ini ise Batı Yaka güvenlik birimlerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.