FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Arap öğrenciler için okul kurulmasına izin vermiyor

Nasıra’da yaşayan 2 bin Arap öğrenci için okul açılması talebi, belediye başkanı tarafından engelleniyor

İsrail’de bulunan Yukarı Nasıra Belediyesi’nin şehirde yaşayan Arapların en temel insan haklarından birini engellediği belirtiliyor. Belediye şehirde yaşayan Arap öğrenciler için okul kurulmasına izin vermiyor.

Nasıra’ya son yıllarda özellikle Eski Sovyet cumhuriyetlerinden birçok Yahudi yerleşimcinin göçtüğü, bunların kendi aralarında kapalı bir grup oluşturduğu ve kendi aralarında daha çok Rusça konuşmayı tercih ettiği bildiriliyor. Şehrin önceki Yahudi sakinleri ise çoğu Kuzey Afrika’dan gelen Yahudiler ve bunlar da konuşmak için daha çok Fransızca veya Arapçayı kullanıyor. Şehirde yaşayan Araplar ise daha çok Rus Yahudilerinin komşusu.

Fakat zamanla şehirde Araplara karşı sesler de yükselmeye başladı. Şehirde çok fazla Arap olduğunu düşünen Yahudilerin sayısı hiç de az değil. Halbuki şehir nüfusunun beşte birinin Arap olduğu tahmin ediliyor ve bu oran 52 bin kişiye denk geliyor. Sayıları yaklaşık 2 bin olan Arap öğrenciler ise okuyabilmek için şehir dışındaki okullara gitmek zorunda. Çünkü şehirde onların eğitim alabileceği okul yok. Bu ise Arap öğrenciler için hem emek hem de zaman kaybı anlamına geliyor.

Şehirde yaşayan Araplar bu nedenle belediye başkanından Nasıra’da Arap öğrencilerin devam edebileceği bir okul açılmasını istiyor. Fakat Yahudi yerleşimcilerin karşı çıkmalarıyla birlikte belediye başkanı da görevde olduğu sürece buna izin vermeyeceğini söylüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.