FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail askerleri 40 kişiyi gözaltına aldı

Siyonist Yahudi yerleşimcilerin öldürülmesini bahane eden korsan İsrail’in askerleri Filistin köylerinde terör saçmaya devam ediyor

Bu ay başında beş Yahudi yerleşimcinin öldürülmesi ile ilgili oldukları gerekçesiyle İsrail, Batı Şeria’da 40 Filistinliyi gözaltına aldı.

Korsan İsrail askerleri gece yarısından sonra Nablus yakınlarındaki Avarta köyüne üçüncü defa baskın düzenledi, evler tek tek basıldı ve aramalar yapıldı. Çok sayıda kişinin araçlara konulup götürüldüğü, askerlerin 40 kadar kişiyi gözaltına aldıktan sonra köyden çekildiği belirtildi.

Köyün muhtarı gözaltına alınanların DNA testine tabi tutulduğunu söyledi.Evlerden bazı bilgisayarların da alındığı bildiriliyor.

İki hafta önce İtamar yerleşimine düzenlenen bir saldırıda yerleşimci bir aile öldürülmüştü.

Korsan İsrail ordusu, İtamar saldırısını düzenleyenlerin köyden olduğunu iddia ediyor ancak bu şüphenin kaynağına ilişkin bir kanıt açıklanmış değil.

Filistinli yetkililer son iki haftada 100’den fazla kişinin gözaltına alınıp sorgulandığını, çoğunun daha sonra serbest bırakıldığını söylüyor.

Sabahın erken saatlerine dek süren baskın korsan İsrail ordusunun köye ilk girişi değil.

Korsan İsrail askerleri saldırıdan sonra da köye girip beş gün kalmış ve zanlıları bulma gerekçesiyle ev ev aramalar yürütmüştü.

Geçen hafta da bir kez daha köy işgal edilip gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Korsan İsrail polisi soruşturma konusunda açıklama yapmıyor. Bir korsan İsrail mahkemesi de dava konusunda yayın yasağı kararı almıştı.

Filistinli kaynaklar, saldırının aile için çalışan ve parası ödenmeyen bir Asyalı işçi tarafından gerçekleştirdiği yönünde deliller olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (1) içerik yüklenmiştir.