FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail Basını: Kassam Tugaylarının mesajını aldık

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı Kassam Tugaylarının daha önce kaçırıp 1050 esir karşılığında serbest bıraktığı askerin yeni bir video görüntüsünü yayınlaması, işgal rejimi İsrail’de tartışma, analiz ve tahlillere sebep oldu. Analizlerde Kassam’ın İsrail zindanlarında bulunan diğer esirleri kurtarmak için tekrar aynı yolu deneyeceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Kısa görüntüde, Şalit oturduğu sandalyede ayakkabı bağcıklarını bağlayıp gömlek düğmelerini kapatıyor.

Video görüntüyle ilgili yorumları sayfalarına taşıyan İsrail gazetelerinden Yediot Aharanoot, Kassam Tugaylarının enformasyon biriminin İsrail tarafına mesajını güçlü bir şekilde vermek için İbraniceyi kullandığına dikkat çekerek, Kassam Tugaylarının Filistinli esirleri kurtarmak için yeni İsrail askerleri kaçırmak zorunda olduğunu ifade ettiğini belirtti.

Gazetede konuyla ilgili yapılan değerlendirmede ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Şalit’in esir alınmasının yıldönümünde kısa bir görüntü yayınlayan Kassam ‘bir amaç için başladık, sonunu da getireceğiz’ diyor. Yıllarca elinde tuttuğu İsrail askerinin görüntüsünü yayınlarken bazı isimleri özellikle İbranice vermesi mesajın daha etkili olması içindir. Bununla Kassam aslında tehdit ediyor ve adeta ‘Filistinli esirleri kurtarmak için yeni askerleri esir almak zorundayız’ diyor.”

Gazete, Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde’nin yaptığı açıklamaya da dikkat çekerek “Şalit’i esir alma operasyonu son operasyon olmayacak. Siyonist işgal rejiminin zindanlarında bulunan bütün Filistinli esirleri kurtarma sözümüz var” dediğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (10) içerik yüklenmiştir.