FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail basını savaşın galibi olarak Hamas ve Mısır cumhurbaşkanı Mursi’yi ilan etti

Korsan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’la “ateşkes”i kendi başarısı olarak lanse etti. Korsan İsrail basını ise, 8 gün süren savaşın galibi olarak Hamas ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’yi ilan etti.

Netanyahu’nun ateşkesi kişisel başarısı olarak ilan etmesini değerlendiren Jerusalem Post gazetesi, “İsrail savaşı kazandı çünkü çok parlak bir Başbakan’ı vardı. Bundan dolayı 22 Ocak’taki seçimlerde halk oyunu ona vermeli. Askeri operasyon bitti, şimdi seçim savaşı başladı” sözleriyle Netanyahu’ya sert eleştirilerde bulundu.

İsrail’de muhalif kanatta yer alan Haaretz gazetesinin köşe yazarlarından Anschel Pfeffer, Gazze’ye yapılan son operasyonun galibinin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olduğunu söyledi.

Pfeffer, “Mısır’ın Batılı müttefikleri, Müslüman Kardeşler mensubu Muhammed Mursi cumhurbaşkanı seçildiğinde kuşkuyla yaklaşmışlardı. Ancak Mursi bu krizin çözümündeki performansıyla bundan böyle bölgede önemli bir ağırlığa sahip devlet adamı olacağını gösterdi” dedi.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından Gazze’de sevinç gösterileri yapıldı.

Haaretz’in köşe yazarı Pfeffer, Mursi’nin “bölgesel bir lider” konumuna yükselmesine örnek olarak ise, Obama’nın Mısır Cumhurbaşkanı’nı bir gün içinde 3 defa telefonla aramasını gösterdi.

Pfeffer, sertlik yanlısı İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın bile, “ateşkes” katkılarından dolayı Mursi’ye teşekkür etmek zorunda kaldığını belirtti.

İsrail basını, Gazze’nin 8 gün havadan ve denizden bombalanmasına rağmen Hamas yönetiminin ayakta kaldığını, ateşkesin sağlandığı son dakikaya kadar İsrail topraklarına roket fırlatma başarını gösterdiği ve “ateşkes” anlaşmasına ambargonun hafifletileceği maddesini koyarak önemli bir başarı sağladığı vurgulandı.

Haaretz gazetesi, Hamas’ın en büyük başarısını ise, Tel Aviv ve Kudüs’e roketlerle vurması olarak gösterdi.

İsrail askerleri, kara operasyonu için günlerce sınırda bekledi.

Hamas’ın bu çatışmayla, İsrail’in barış görüşmelerindeki yeni muhatabı olma pozisyonunu güçlendirdiği ve Ortadoğu’da yeni bir siyasi aktör olduğunu kanıtladığı vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.