FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Batı Yaka’da 13 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin halkına yönelik baskılarını sürdüren işgal güçlerinin bugün (8 Temmuz Pazartesi) sabah erken saatlerde Batı Yaka’nın çeşitli bölgelerinde düzenlediği baskınlar sırasında 13 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İşgal güçleri, Beytlahim’in güneyindeki El-Hıdır beldesinde 20 yaşındaki Ahmed Reşad İsa ve 18 yaşındaki Muhammed Ali İsa’yı evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldı. İşgal güçlerinin ayrıca evlerde arama yaptığı belirtildi.

İşgal güçlerinin bu sabah Tulkerem’de de Filistinli bir genci gözaltına aldığı ve iki genci de öldüresiye darp ettiği ifade edildi. Görgü tanıkları işgal güçlerinin sabah saat yedi sıralarında kente baskın düzenlediğini ve 25 yaşındaki Hasib El-Ali isimli genci gözaltına aldığını, El-Ali’nin evinde arama yapan işgal askerlerinin eşyalara zarar verdiğini söyledi.

İşgal askerlerinin Hasib El-Ali’nin kardeşi Dırgam’ı ölesiye dövdüğünü ve Filistinli gencin hastaneye kaldırıldığını bildiren görgü tanıkları, 31 yaşındaki eski esir Nebil Ebu Tahun’un da işgal güçlerince darp edildiğini açıkladı.

Tedavi için kaldırıldığı Şehit Sabit Sabit Devlet Hastanesi’nde konuşan Ebu Tahun, işgal askerlerinin sabah saatlerinde evine baskın düzenlediğini, elleri, ayakları ve silahlarının dipçikleriyle vurmaya başladıklarını, aldığı darbeler nedeniyle burnunun kanadığını ve yüzünün şiştiğini, vücudunda morluklar oluştuğunu söyledi.

Bu arada İsrail Radyosu, işgal ordusunun Ramallah, El-Halil ve Beytlahim’de dokuz kişiyi, Cenin’de iki kişiyi, Nablus ve Kalkiliya’da da birer kişiyi gözaltına aldığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.