FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail cezaevinde bir Filistinli esirin şehid düşmesi kınandı

Filistin Özerk Yönetimi başbakanı Selam Fayyad, işgal rejimi İsrail cezaevinde bir Filistinli esirin şehid düşmesini kınadı.

Filistin Özerk Yönetimi atanmış başbakanı Selam Fayyad dün bir bildiri yayınlayarak, İsrail zindanlarında tutuklu bulunan Filistinli esir Arafat Ceradat’ın şehid düşmesinden duyduğu üzüntüyü belirterek, Siyonist İsrail rejiminin Ceradat’ın nasıl şehid düştüğü konusunda gerekli açıklamayı yapmaya mecbur olduğunu ve bunun sorumluluğunun bizzat İsrail’e ati olduğunu bildirdi.

İsrail basınında yer alan haberlerde, Mecdu Cezaevi’nde 3 aydır tutuklu bulunan 30 yaşındaki Arafat Ceradat’ın hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Filistinli tutuklu ve mahkumların, içinde bulundukları kötü koşullar ve uzun tutukluluk sürelerini protesto amacıyla başlattıkları açlık grevleri, İsrail cezaevlerini gündeme taşımıştı. Açlık grevindeki tutuklulara destek amacıyla geçen günlerde geniş çaplı gösteriler düzenlenmişti.

Hamas ve İsrail arasında esir takası anlaşması gereğince serbest bırakıldıktan sonra ikinci kez tutuklanan Semir el-İsavi 218, kaldığı hapishanedeki kötü şartları protesto ederek, açlık grevi yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.