FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres, Mahmud Abbas’a teşekkür etti

Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail’le müzakerelere yeniden başlama kararı alan Abbas’a teşekkür etti

Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in, barış görüşmelerine yeniden başlanması kararından ötürü Mahmud Abbas’a teşekkür ettiği bildirildi.

İsrail Kanal 10 televizyonunun haberine göre Peres, Abbas’ı telefonla arayarak ” Şüphecilere kulak vermeyin. Siz ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu doğru olanı yaptınız” dedi.

İsrail ve Filistin’in çıkarları için barıştan başka bir alternatif olmadığına işaret eden Peres, Abbas’ın müzakerelere yeniden başlanması kararını “cesur ve tarihi bir adım” olarak nitelendirdi.

Abbas’ın da Peres’e “İsrail tarafı ile barış içinde yaşayan bir devlet hedefine ulaşacağımızı umuyoruz” sözleriyle karşılık verdiği belirtildi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Abbas arasındaki görüşmeler sonunda, yaklaşık 3 yıldır tıkanmış durumdaki Ortadoğu barış görüşmelerine yeniden başlanması konusunda ilkesel olarak anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Hamas ise Filistin yönetiminin aldığı bu kararı kınamış, barış müzakerelerinin yeniden başlamasının Filistin yönetiminin konumunda ciddi bir gerilemeye neden olacağını, bunun, Filistin’in ulusal çıkarlarını ve haklarını arka plana atmak anlamına geldiğini belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.