FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Dünya Gazeteciler Federasyonu eski başkanı’nı engelledi

Filistinlilere olduğu kadar yabancı uyruklu kişilere karşı da keyfi tutumlar sergileyen işgal rejimi Batı Yaka’yı ziyaret etmek isteyen Dünya Gazeteciler Federasyonu eski başkanı Aidan White’ı engelledi.

Dünya Gazeteciler Federasyonu eski başkanı Aidan White’ın bugün (25 Ekim Cumartesi) Uygulamalı Çalışmalar ve Araştırmalar Enstitüsü’nün davetlisi olarak Batı Yaka’ya gelip bir çok üniversitenin basın ve enformasyon bölümünde okuyan öğrencilere bir konferans vermesi bekleniyordu.

Filistin’deki yetkililerle görüşen White, İngiltere’nin Heathrow Havaalanı’nda Tel Aviv’e gitmek için uçağa binmek üzereyken, yolcu listesini inceleyen işgal rejimi görevlilerinin kendisinin Ben Gurion Havaalanı’na uçmasına izin vermeyeceklerini ilettiklerini söyledi.

Uzmanlar, İngiltere halkının Filistin davasına sempati duyması ve parlamentonun da Filistin devletinin tanınması konusunda tavsiye kararı almasının işgal rejiminin White’ı engellemesine neden olduğunu ifade etti.

Diğer taraftan konuyla ilgili basın açıklaması yapan Filistin Gazeteciler Sendikası, işgalcinin sömürgeci tutumunun dünya halklarının Filistin davasına desteğini engelleyemeceği gibi, dünyanın özgür basın mensuplarının desteklerini de azaltamayacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.