FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, El-Halil’de evlerin çatılarını askeri kışlaya çevirdi

İşgal güçleri bugün (17 Haziran Salı) Batı Yaka’nın güneyindeki El-Halil kentinin çeşitli mahallelerinde Filistinlilere ait evlerin çatılarını adeta askeri kışlaya dönüştürdü.

Kaynaklara göre, işgal güçleri Akabetu Tefuh, Kasr Ebu Atvan, Ebu Iktiyle ve Hılletu’l-Mağaribe bölgelerinde El-Cunyedi ve En-Netişe ailelerine ait evlerin çatılarını işgal etti. Muhammed Rıdvan El-Cuneydi, Halil En-Netişe, Fayig Et-Tekruri ve Vecih Et-Tekruri’nin evlerini adeta askeri kışlaya dönüştüren işgal güçlerinin ev halkını ise belli odalara hapsettiği ifade edildi.

Bu arada, El-Cilde ve El-Havuz bölgeleriyle güney bölgesinde ve Deir Bahha’da onlarca askerin evlerin çatılarında konuşlandığı, birçok yere askeri kontrol noktası kurulduğu ve evlere düzenlenen baskınların devam ettiği bildirildi.

İşgal güçleri, beş gün önce El-Halil vilayetinde kaçırıldığını iddia ettiği üç işgal askerini arama bahanesiyle Batı Yaka’nın çeşitli bölgelerinde ve özellikle El-Halil’de baskınlarını yoğunlaştırdı. Baskınlar sırasında başta Filistin Parlamentosu Başkanı Aziz Duveyk ve milletvekilleri olmak üzere birçok Hamas lideri ve Filistin halkının simge isimleri gözaltına alındı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.