FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail eski Filistinli esirleri birer siyasi rehineye dönüştürdü

İnsan Hakları Dayanışma Kurumu tarafından bugün yapılan açıklamada İsrail hükümetlerinin uzun süreden beri zindanda tutulan Filistinli tutsakları adeta birer siyasi rehineye dönüştürdüğüne dikkat çekildi.

Kurumun yetkililerinden araştırmacı Ahmed el-Beytavi, işgal devletinin geçmişte de bugün de eski esirlerin özgürlüklerine kavuşturulması dosyasını sürekli Filistin tarafına baskı yapma aracı olarak kullandığını dile getirdi. Beytavi, bu dosyanın işgal yönetimiyle Filistin Özerk Yönetimi arasındaki masa başı görüşmelerinde sürekli baskı ve pazarlık aracı olarak kullanıldığını, Filistin tarafının bir şeylerden taviz vermeye zorlanması için bu dosyadan yararlanmaya çalıştığını vurguladı.

Beytavi, son dönemde Özerk Yönetim tarafının masa başı görüşmelerine ön şartlarından vazgeçerek dönmeyi kabule zorlanması için eski esirler dosyasından yararlanılmasının işgal devletinin bu konuda izlediği stratejiyi sürdürdüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

İnsan Hakları Dayanışma Kurumu adına açıklama yapan Ahmed el-Beytavi, 1993 Oslo Anlaşması’na göre işgal devletinin siyasi tutukluların tümünü serbest bırakması gerektiğini fakat bir kısmını yeri geldiğinde pazarlama ve baskı aracı olarak kullanmak üzere alıkoyduğuna dikkat çekerek, bu dönemde de hepsini bırakmayarak benzer pazarlıklarda kullanmak üzere saklayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.