FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Eylül ayında İbrahim El-Halil Camii’ni 6 gün kapatacak

İşgal yönetimi, dün (1 Eylül Salı) Batı Yaka’nın El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii’ni Yahudi bayram günleri bahanesiyle Eylül ayı içerisinde altı gün kapatma kararı aldı.

Kaynaklara göre, işgal yönetimi İbrahim El-Halil Camii’ndeki görevlilere caminin Yahudilerce kutsal sayılan bayram günleri dolayısıyla 24-30 Eylül tarihleri arasında kapatılacağını bildirdi.

Söz konusu günlerde İbrahim El-Halil Camii’nin her bölgesine ve çevresine girmenin Müslümanlar için yasak olacağı ve belirtilen bölgelerde hiçbir Filistinlinin bulunmaması için güvenlik tedbirlerinin yoğunlaştırılacağı ifade edildi.

İbrahim El-Halil Camii, Baruch Goldstein isimli fanatik Yahudinin camiye sabah namazında baskın düzenleyerek cemaatten 29 kişiyi katlettiği 1994 yılından bu yana zaman ve mekan bakımından Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölünmüş durumda.

Kaynaklar, işgal güçlerinin Yahudi yerleşimcilerin keyfine göre İbrahim El-Halil Camii’nde ezan okunmasını yasaklamayı da sürdürdüğünü, ezan okunan odanın Yahudi yerleşimciler için tahsis edilen ve işgal güçlerince korunan bölümün arkasında kaldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.