FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Filistin gazetesinin Batı Şeria’da basımını yasakladı

İşgal yönetimi, Gazze’de yayınlanan yerel “Filistin” gazetesinin Batı Yaka’nın vilayetlerinde basılıp dağıtılmasını yasakladı.

İşgal güçleri, bu sabah (28 Mayıs Çarşamba) Filistin gazetesinin Batı Yaka’daki baskısını üstlenen El-Eyyam gazetesinin Ramallah’taki sanayi bölgesinde bulunan matbaasına baskın düzenleyerek Filistin gazetesinden bir nüsha aldı ve gazetenin basımına son vermelerini istedi.

Bu arada, Filistin gazetesi, işgal rejiminin baskılarına rağmen Filistin halkına yönelik görevini yerine getirmeye devam edeceğini ve Batı Yaka’daki okurlarına çeşitli yollarla ulaşmaya çalışacaklarını açıkladı.

Filistin Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Iyad El-Kara, bu sabah Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin El-Eyyam gazetesi matbaasına Filistin gazetesinin basımının yasaklandığını bildirdiğini ve yasağa uyulmaması halinde matbaanın kapatılacağı tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Gazetenin basımı konusunda El-Eyyam gazetesi matbaasından kesin cevap beklediklerini ifade eden El-Kara, cevabın olumsuz olması halinde gazetenin Batı Yaka’da basımı için başka matbaalarla görüşeceklerini belirtti.

Gazze’de yayınlanan Filistin gazetesinin Batı Yaka’da basım ve dağıtımına uzlaşı anlaşması uyarınca yaklaşık bir ay önce izin verilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.