FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Filistinli 15 kadının Mescid-i Aksa’ya girmesine izin vermedi

İşgal güçleri bu sabah (23 Ağustos Pazar) Filistinli 15 kadının Mescid-i Aksa’ya girmesine izin vermezken, cemaatten diğer kişilerin de Mescid-i Aksa’ya girişlerinde kimliklerine el koydu ve Es-Silsile Kapısı’nda bir genç kızı gözaltına aldı.

Mescid-i Aksa’da görevli polisler, ellerindeki listede isimleri bulunan Filistinli 15 kadının Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermezken kadınların neden engellendikleri hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kudüslü kadın aktivistlerden Hünadi El-Halavani, Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarından girmeyi denediğini fakat Mescid-i Aksa’ya girmesine izin verilmediğini, kendisine bunun Mescid-i Aksa’daki işgal subayının kararı olduğunun söylendiğini bildirdi.

Mescid-i Aksa’nın kapılarındaki askeri barikatları geçmesi halinde gözaltına alınmakla tehdit edildiğini ifade eden El-Halavani, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’daki ırkçı uygulamalarının cemaati aşağılamayı ve Mescid-i Aksa’ya giriş özgürlüğünü kısıtlamayı hedeflediğini söyledi.

Bu arada, yaklaşık 30 Yahudi yerleşimcinin bu sabah işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği ve cemaatin Yahudi yerleşimcileri yüksek sesle tekbir getirerek protesto ettiği bildirildi.

İşgal güçlerinin Er-Rahme Kapısı’nda Filistinli kadınların peşine düşmesi için özel kuvvetleri çağırdığı ve bu nedenle gerginlik yaşandığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.