FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Filistinlilere ait onbinlerce emlaka el koymaya hazırlanıyor

Uygulamalı Araştırma Enstitüsü (ARIJ), yayınladığı raporda, işgal güçlerinin son yıllarda görülecek en büyük gasp operasyonuyla Filistinlilere ait onbinlerce emlaka el koymaya hazırlandığını açıkladı.

1950 yılında işgal hükümetinin çıkardığı “Ülke Dışında Olanların Mülkleri” kanunu uyarınca En-Nekbe (Büyük Felaket) sırasında Filistin topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinli mültecilerin mülklerine ülke dışında yaşadıkları bahanesiyle işgal devleti tarafından el konulabiliyor.

“Ülke Dışında Olanların Mülkleri” kanununun Yahudi yerleşim birimi inşası lehine olacak şekilde mümkün olduğunca çok sayıda emlaka el konulabilmesi için birkaç kez değiştirildiğini bildiren rapor, 2004 yılında yapılan değişikliğin Maliye Bakanlığı’na bağlı çalışan ve söz konusu emlakın kayyumluğunu yapan memura Filistinli mültecilere ait emlakı İsrail Arazileri Dairesi’ne bağlı Geliştirme İdaresi’ne satma yetkisi verdiğine işaret etti.

Raporda ayrıca, Geliştirme İdaresi’nin daha sonra söz konusu emlakı Yahudi yerleşim birimi inşası ve yerleşkelerin genişletilmesi alanında faaliyet gösteren şirketlere tahsis ettiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (40) içerik yüklenmiştir.