FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Filistinlilere karşı 70 ülkeden savaşçı topluyor

İsrail,70 ülkeden topladığı Yahudi asıllı gönüllüleri askeri eğitimden gecirip, orduya katıyor ve Filistinlilere karşı cepheye sürüyor.

Askerliğin zorunlu olduğu İsrail’e yurtdışından da gönüllü Yahudi askerlerin gittiği açıklandı. Filistin’le savaşmak için en az 70 ülkeden İsrail’e asker gidiyor.

“Yalnız asker” olarak adlandırılan bu kişilerin yarısından çoğunun çatışmalara katıldığı diğer kısmınınsa geri hizmetlerde bulundukları ifade ediliyor. İsrail’e her yıl yurtdışından yaklaşık bin kişinin asker olmak için gittiği kaydediliyor. 2014 yılının sonunda İsrail ordusunda 3 bin 484 gönüllü asker bulunduğu, bunların dörtte birinin ABD’den geri kalanının da diğer 69 ülkeden gittiği belirtiliyor.

ABD’de bulunan ve İsrail’e asker toplama faaliyeti yürüten Nefesh B’Nefesh isimli kuruluşun verilerine göre, İsrail ordusunda 2 bin 700 civarında İsrail’le önceden hiçbir bağı bulunmayan ve göçmen olan Yahudi bulunuyor.

Bu sayının az olduğu ancak gün geçtikçe arttığı ifade ediliyor. 2014 sonu itibariyle İsrail ordusuna yurtdışından gelerek katılan göçmen ve göçmen olmayan Yahudilerin sayısının 2013’e göre 330 arttığı belirtildi. Bu sayının son 11 yılın en yüksek artışı olduğu söylendi.

İsrail’e gönüllü asker olarak getirilen bu kişilerin, Filistin’le savaşma motivasyonuyla toplandığı ifade ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.