FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Filistinlilerin reddettiği demiryolu projesini onayladı

İşgal devletinin Batı Yaka bölgesinde bulunan ve “Şehir Yönetimi” adı verilen organının Batı Yaka bölgesinin bütün şehirlerini birbirine bağlayacağı bildirilen demir yolu projesini onayladığı açıklandı. Projeye Filistin halkı ise karşı çıkıyor.

İsrail gazetelerinden Haaretz’in yayınladığı bir habere göre, işgal ordusuna bağlı olarak çalışan ve “Şehir Yönetimi” adı verilen organ söz konusu demir yolu projesini dün (24 Temmuz Çarşamba) onayladı. Projenin siyasi sınırları dikkate almadan Batı Yaka’daki bütün şehir merkezlerine ulaşacak bir demir yolu inşası amacı taşıdığı ifade edildi. Haberde projeyi hayata geçirecek mekanizmanın önümüzdeki 30 gün içinde itirazları alacağı belirtildi.

Haberde projenin hayata geçirilmesinin birkaç milyar şikeli bulacağı, sadece hazırlık merhalesinde bir milyon şikel harcandığı, Özerk Yönetim’den de projeye ortak olmasının istendiği ancak kabul etmediği dile getirildi.

Yine konuyla ilgili haberde verilen bilgilere göre uzunluğu toplamda 473 km’yi bulacak demir yolunun 11 hattı ve 30 şehir istasyonu bulunacak. Yolun Batı Yaka’nın şehirlerini Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesine, Ürdün’e ve Suriye’ye bağlamasının planlandığı yine Haaretz’in haberinde dile getirildi. Yolun bölgedeki tüm halka hizmet edeceği de işgal ordusu yetkilileri tarafından iddia edildi.

Filistin halkı projenin bölgedeki işgalin sistemli bir şekilde oturtulması ve siyasi hâkimiyetin bir parçası olması için planlandığı kanaati taşıdığından karşı çıkıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.