FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Gazze sınırından bir miktar içeri girerek arazileri tahrip etti

Mısır’daki askeri cuntanın Gazze’yi güneyden sıkı bir ablukaya almasının, zorunlu ihtiyaç maddelerinin sokulmasında kullanılan ve bölgenin can damarları niteliği taşıyan tünelleri Mursi dönemindeki politikaları sürdürerek kapatmasının, ayrıca Sina’nın kuzeyindeki karışıklıkları bahane ederek askeri kuşatmayı artırmasının işgalci siyonistleri de cesaretlendirdiği anlaşılıyor.

İşgalcilere ait arazi düzleme araçları bugün (22 Temmuz Pazartesi) sabahın erken saatlerinde Gazze’nin orta kesimlerinde bulunan Bureyc mülteci kampı civarında sınırdan kısmen içeri girerek arazide tahribat yaptı.

Alınan bilgilere göre altı kadar arazi düzleme aracı sınırdan içeri girerek Filistinlilere ait tarım arazilerini tahrip etti.

Arazilerde tahribat yapan araçlara sınır ötesinden de askeri topları taşıyan araçlarla destek verildiği ve herhangi bir engelleme eylemine karşı tetikte bekledikleri görülüyordu.

Diğer yandan tarım arazilerinin tahrip edildiği bölgede askerî helikopterlerin de alçak uçuş yaparak dolaşmaları dikkat çekti.

Bu tür baskınlar Kasım 2012’de Kahire’de imzalanan ateşkes anlaşmasının ihlali anlamına geliyor. Ancak işgal güçleri daha önce de değişik zamanlarda bu tür baskınlar ve tahribatlar yapmışlardı. Şimdi askerî darbeden sonra Kahire’deki ateşkes anlaşmasının herhangi bir kefilinin kalmamasının işgalcileri daha da cüretlendirdiği anlaşılıyor.

İşgalcilerin, insanların hayatlarını sürdürmelerine yarayacak yiyecek maddelerinin Gazze’ye sokulmasına engel olurken içeride bölge ahalisinin kendisinin ürettiği ürünleri tahrip etmekten de özel zevk almaları onları tanımlamakta kelime bulmayı zorlaştırıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.