FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Gazze’de 10 sağlık merkezi ve 45 camiyi vurdu

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Mid), İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 10 sağlık merkezi ve 45 caminin vurulduğunu bildirdi.

İsviçre merkezli ve faaliyet alanı Ortadoğu ile Kuzey Afrika olan Gözlemevi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in son günlerde Filistinli sivillere yönelik saldırılarını artırdığı vurgulandı.
“Saldırıların başladığı 7 Temmuz’dan bu yana yaklaşık 50 aile hedef alındı. Bu ailelerden 213 kişi hayatını kaybetti” bilgisinin aktarıldığı açıklamada, İsrail’in dün Han Yunus’taki hava saldırısında 3 katlı evini hedef aldığı Ebu Cami ailesinden 18’i çocuk, 26 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Gazze’nin merkezinde de El-Keylani ailesinin evinin vurulduğu ve 5’i çocuk, 11 kişinin öldüğü bombalamaya değinilen açıklamada, bu saldırılar kınandı.

Öte yandan açıklamada, İsrail’in 16 günde, 4 bin 349’u havadan, 4 bin 367’si denizden ve 6 bin 325’i karadan olmak üzere bölgeye 15 bin 41 saldırı düzenlediği kaydedildi.

Saldırılarda şimdiye kadar 10 sağlık merkezinin yanı sıra 6 su istasyonu ile 45 caminin vurulduğu, bu mescitlerden 7’sinin tamamen yıkıldığı aktarılan açıklamada, uluslararası toplumun hemen harekete geçmemesi durumunda, ölü sayısında büyük bir artış yaşanmasından endişe duyulduğu belirtildi.

“Koruyucu Hat” adı altında 7 Temmuz’da Gazze’yi havadan vurmaya başlayan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.