FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Gazze’yi imarın göstermelik olarak yapılmasını istiyor

Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari, işgal rejiminin Gazze Şeridi’nde göstermelik bir yeniden imar yapılmasını istediğini, savaşın sona ermesinden bu yana Gazze Şeridi’ne girişine izin verilen inşaat malzemesinin tek bir binanın inşasına dahi yetmeyeceğini söyledi.

Milletvekili El-Hudari, bu sabah (23 Ekim Perşembe) Gazze kentinde düzenlediği basın toplantısında, savaş boyunca 60 binden fazla evin tamamen veya kısmen yıkıldığını ve savaşın sona ermesinden bu yana henüz tek bir odanın dahi inşa edilmediğini bildirdi.

Gazze Şeridi’nin günlük 20 bin ton inşaat malzemesi girişine ihtiyacı olduğunu ifade eden El-Hudari, bunun gerçekleşmesi halinde yeniden imarın iki yılda tamamlanacağını söyledi.

Ablukanın kaldırılmasının ilk adım ve yeniden imarın gerçek anlamda gerçekleştirilmesi olacağını kaydeden El-Hudari, tüm kapıların tamamen açılmasının Filistinlilerin talebi olduğunu ve Kerem Ebu Salim Kapısı’nın kısmen açılmasının yeterli olmadığını belirtti.

Gazze Şeridi’ne şu ana kadar giren inşaat malzemesinin yetersiz olmasına rağmen hâlâ depolarda tutulduğunu ve İsrail’in kuruntuları nedeniyle inşaat malzemelerini satın alan işadamlarının malzemeleri satamadığını veya kullanamadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.