FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail geçen ay 230’dan fazla Filistinliyi gözaltına aldı

Et-Tedamun İnsan Hakları Müessesesi, Haziran ayı boyunca Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde iki Filistinlinin şehit olduğunu ve işgal güçlerinin 230’dan fazla Filistinliyi gözaltına aldığını açıkladı.

Müessese araştırmacılarından Ahmed El-Beytavi, Tulkerem Kampı’ndan 27 yaşındaki Halid Cemal Haryuş’un 2004 yılında aldığı yaraların etkisiyle 11 Haziran’da hayatını kaybettiğini ve Gazze Şeridi’ndeki Cibaliya Kampı’ndan 27 yaşındaki Muhammed El-Ezrak’ın da 24 Haziran’da 2010 yılında aldığı yaralar nedeniyle şehit olduğunu söyledi.

Haziran ayında Batı Yaka’nın çeşitli vilayetlerinde ve Gazze Şeridi’nin sınır bölgelerinde gözaltı operasyonlarının da sürdüğünü bildiren El-Beytavi, Et-Tedamun Müessesesi’nin yaklaşık 230 gözaltı olayını tespit edebildiğini ve bunlardan 40’ının yaşları 8 ile 18 arasında değişen çocuklar olduğunu, 10’unun da üniversite öğrencisi olduğunu belirtti.

En çok gözaltı olayının El-Halil’de yaşandığına dikkat çeken El-Beytavi, Haziran ayında El-Halil vilayetinde 70 kişinin, Nablus’ta 45 kişinin, Cenin’de 35 kişinin ve Gazze Şeridi’nde de 9 kişinin işgal güçlerince gözaltına alındığını ifade etti. El-Beytavi, geçen ay işgal güçlerince gözaltına alınan Filistinliler arasında hastaların da bulunduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.