FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail geçtiğimiz ay 2 Filistinliyi şehit ederken 350 Filistinliyi de tutukladı

Son dönemde İsrail zindanlarındaki Filistinli tutsakların özgürlük mücadelelerine destek amaçlı gösterilerde işgal güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda yaralanan Filistinliler hakkında BM’ye bağlı İnsanî İşler Koordinasyon Merkezi Ofisi (OCHA) tarafından hazırlanan raporun yayınlanmasının ardından İnsan Hakları Dayanışma Kurumu tarafından da işgal yönetiminin Şubat ayı ihlalleriyle ilgili bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre işgal güçlerinin Filistinlilere yönelik hak ihlallerinden dolayı biri daha önce gerçekleştirilmiş saldırının yol açtığı yara sebebiyle olmak üzere Şubat ayında iki kişi hayatını kaybetti. Düzenlenen baskınlarda da 350 kişi tutuklandı.

İşgal yönetiminin saldırı, baskın ve hak ihlalleri hakkında aylık düzenli raporlar hazırlayan İnsan Hakları Dayanışma Kurumu’nun Şubat 2013 raporu da ulaştı. Kurum adına hak ihlalleri takibini yapan araştırmacı Ahmed El-Beytavi’nin verdiği bilgiye göre işgal güçlerinin hak ihlalleri nedeniyle Şubat 2013 içerisinde iki Filistinli hayatını kaybetti. Bunlardan Nablus’un güneyindeki Hivare beldesinden olan 18 yaşındaki Kassam Said Mahmud Ed-Damidi daha önce maruz kaldığı bir saldırıda aldığı yaranın etkisiyle hayatını kaybetti. Diğeri ise cezaevinde işkenceyle hayatını kaybeden 30 yaşındaki Arafat Şahin Ceradat. Ceradat’ın şehit edilmesi Batı Yaka ve Kudüs’te geniş çaplı tepki ve eylemlere neden oldu.

Yine El-Beytavi’nin verdiği bilgilere göre işgal güçleri tutuklama amaçlı baskınlarını da gündelik olarak sürdürdü ve Şubat 2013 içerisinde toplam 350 Filistinliyi tutukladı. Tutuklananların bir kısmını Batı Yaka’daki ev ve köy baskınlarında göz altına alınanlar, bazılarını da Gazze’yle sınır bölgelerinde göz altına alınanlar oluşturuyor. Tutuklananlar arasında onlarca çocuk, 10 bayan ve 30 üniversite öğrencisi bulunuyor.

Hak ihlalleri toprak gaspıyla da devam etti. Şubat 2013 içerisinde Filistinlilere ait toplam 280 dönüm arazi işgal yönetimi tarafından gasp edildi. Gasp edilen araziler de yahudi yerleşim merkezlerinin genişletilmesinde kullanılıyor.

Raporda daha başka hak ihlalleri hakkında da ayrıntılı bilgi verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.