FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail güçleri Gazzeli 5 balıkçıyı gözaltına aldı

Gazze’deki Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, işgal donanmasının bu sabah (22 Ekim Çarşamba) Gazze sahilleri açıklarında avlanmakta olan Filistinli beş balıkçıyı gözaltına aldığını söyledi.

Ayyaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal güçleri tarafından gözaltına alınan balıkçıların Bekr ailesi üyeleri olduğunu ve bölge yakınlarında avlanan diğer balıkçıların işgal güçlerinin beş balıkçıyı gözaltına aldığına şahit olduklarını ifade etti.

İşgal ordusunun Filistinli balıkçı teknesinin avlanma izni verilen altı mil mesafesini geçtiğini ileri sürdüğünü belirten Ayyaş, gözaltına alınan balıkçıların teknesine de el konulduğunu bildirdi.

Mısır’ın arabuluculuğuyla Filistinli gruplar ve işgal rejimi arasında yapılan ve 26 Temmuz’da yürürlüğe giren anlaşma uyarınca Gazzeli balıkçılara avlanmak için üç yerine altı deniz mili mesafeye kadar açılma izni verildi.

Sendikanın verdiği bilgiye göre Gazze Şeridi’nde yaklaşık 4 bin balıkçı avlanarak 50 bin kişinin geçimini sağlıyor. Savaş sırasında balıkçıların uğradığı maddi hasarın 6 milyon doları geçtiği ifade ediliyor.

Bu arada, Rafah kenti sahilleri açıklarında avlanmakta olan Filistinli bir balıkçı teknesine bu sabah Mısır donanmasının ateş açtığı bildirildi. Filistin Safa Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, saldırıda can ve mal kaybı yaşanmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.