FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail güçleri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlendi, çok sayıda kişi yaralandı

İşgal güçleri bu sabah (13 Eylül Pazar) erken saatlerde Kudüs’ün Eski Belde semtini kuşatarak bölgeye girişleri barikatlarla kapattı.

İşgal güçlerinden kalabalık bir grup da Mescid-i Aksa’nın avlusuna ve El-Kıbli Mescidi’ne baskın düzenleyerek cemaatin üzerine ses bombası, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi yağdırdı. İşgal güçlerinin saldırısı sonucu cemaatten yaralananlar olduğu bildirildi.

Kudüslü kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği saldırıda yaralananların sayısı 110’a yükseldi.

İşgal güçleri sabah erken saatlerden itibaren kadınların tamamının, elli yaşın altındaki erkeklerin, ilim meclisleri öğrencilerinin, bekçilerin ve diğer görevlilerin Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermedi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa İşleri Enformasyon Merkezi’nin bildirdiğine göre, işgal güçleri El-Kıbli Mescidi’ne birkaç metre girerek mescitte bulunan cemaatin üzerine göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi yağdırdı.

Cemaatten birçok kişinin yoğun gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği ve bazılarının yaralandığı, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa bekçilerine de vahşi bir şekilde saldırarak bekçilerden birini gözaltına aldığı ifade edildi.
İşgal güçlerinin attığı bombalar nedeniyle El-Kıbli Mescidi’nin güneyinde yangın çıktığı ve itfaiye ekiplerinin yangını söndürdüğü belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.