HaberlerİranOrtadoğu

Korsan İsrail hayal aleminde: Anlaşma tarihi hata, gerekirse İran’ı vururuz

Korsan İsrail, “Anlaşma tarihi hata, gerekirse İran’ı vururuz” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile P5+1 (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayı “tarihi hata” olarak niteledi. Netanyahu, Cenevre’de sağlanan anlaşmanın İsrail’i tehlikeye attığını savundu.

“Dünya artık daha tehlikeli bir yer haline geldi” diyen Netanyahu, “dünyanın en tehlikeli rejimi, dünyanın en tehlikeli silahını edinme yolunda ilk adımı attı” dedi. Netanyahu, İran’ın askeri amaçlı nükleer güç olmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi.

İsrail’in kendi kendini korumak için gerekirse İran’a karşı askeri harekat düzenleyebileceğini açıkladı. Anlaşmanın yetersiz olduğu konusunda uyarıda bulunan İsrail Başbakanı, İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inandıklarını belirtti.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada da İran ile yapılan anlaşma için ‘kötü bir anlaşma’ yorumu yapıldı.

Öte yandan Amerikan Başkanı Barack Obama, anlaşmanın, İran’ın nükleer programına kapsamlı bir çözüm için ilk adım olduğunu belirtti, ikna için yakında Netanyahu ile görüşeceğini açıkladı.

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry de anlaşmayı, İran’ın nükleer programının barışçı amaçlı olduğunu göstermesi için bir fırsat olarak nitelendirdi, anlaşma ile İsrail’in artık daha güvende olduğunu savundu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.