FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail işgalciler için yeni yerleşim birimi kararı aldı

Korsan İsrail, Beit El adlı Yahudi yerleşim biriminde 300, Kudüs’te ise 500 yeni konut inşasına onay verdi.

Korsan İsrail Yüksek Mahkemesinin, Batı Şeria’daki Beit El adlı Yahudi yerleşim yerindeki iki binanın yıkılması kararı almasının ardından, İsrail hükümetinin, Kudüs ve Batı Şeria’da 800 yeni konut inşasına onay verdiği bildirildi.

Korsan İsrail’de aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi lideri ve Eğitim Bakanı Neftali Bennett, twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin, Ramallah şehri yakınındaki Beit El yerleşim biriminde 300, Kudüs’te 500 olmak üzere 800 yeni konut inşasına onay verdiğini belirtti. Bennett, yeni konutların inşasına verilen onay nedeniyle Başbakan Binyamin Netanyahu’yu tebrik etti.

Yüksek Mahkemenin, Beit El’de “izinsiz inşa edildiği” gerekçesiyle iki binayla ilgili verdiği yıkım kararı, İsrail’deki aşırı sağcı çevrelerde büyük tepkiyle karşılanmış, yıkıma karşı çıkan yüzlerce Yahudi yerleşimci polisle çatışmıştı. Bennett, yıkım kararına karşılık Netanyahu’ya, Batı Şeria’da 300 yeni yerleşim biriminin inşasına onay verilmesi çağrısında bulunmuştu.

İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da 400 bin, Doğu Kudüs’te ise 200 bin Yahudi yerleşimcinin bulunduğu belirtiliyor. Filistin tarafı ise bu sayının, açıklananın üzerinde olduğunu belirtiyor. Uluslararası hukuka göre bu Yahudi yerleşim yerleri illegal kabul ediliyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs’e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerine Yahudi olmayanların girişi ise yasak.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (27) içerik yüklenmiştir.