FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Kefer Ed-Diyk beldesi arazilerinin yüzde 90’ına el koydu

Et-Tedamun İnsan Hakları Müessesesi, Yahudi yerleşim birimi inşasının Kefer Ed-Diyk beldesi arazilerine verdiği zararı yayınladığı raporla gözler önüne sererek, belde sakinlerine ait arazilerin yüzde 90’ına askeri emirlerle işgal güçleri tarafından el konulduğunu söyledi.

Selfit vilayetine bağlı Kefer Ed-Diyk beldesinin çevresinde birçok Yahudi yerleşkesi ve askeri alan ile işgal rejimine ait sanayi bölgesi yer alıyor ve bölgedeki yerleşkelerin en önemlisi olan Ariel Yahudi Yerleşkesi diğerleri için adeta can damarı görevi görüyor.

Et-Tedamun İnsan Hakları Müessesesi’nin Kefer Ed-Diyk Belediyesi’nden edindiği belgeler, beldeye ait arazilerin 17 bin dönüm olduğunu gösteriyor ve belde sakinlerinin bu arazilerden sadece 1680 dönümünü, yani yaklaşık yüzde 10’unu kullanmasına izin veriliyor.

Belgeler, belde sakinlerinin istisnasız hepsinin Yahudi yerleşim birimi inşasından zarar gördüğüne işaret ederken, el konulan arazilerin işgal yönetiminin iddia ettiği gibi sahipsiz değil şahıslar adına özel mülk olarak kayıtlı olduğunu ispat ediyor.

Kefer Ed-Diyk Belediye Başkanı Musa Kasul, Et-Tedamun İnsan Hakları Müessesesi’ne verdiği bilgide, Ariel Yahudi Yerleşkesi’nin 1978’de inşa edildiğini ve daha sonra diğer yerleşkelerin kurulduğunu, belde arazilerine askeri emirlerle el konulduğunu ve itiraz başvurularının da işgal mahkemelerince reddedildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.