FilistinHaberlerOrtadoğu

Korsan İsrail, Kızılhaç temsilcisinin Abdullah el-Bergusi’yle görüşmesine izin vermedi

Dün (20 Temmuz Cumartesi) yaptıkları açıklamada zindanda ölse bile Ürdünlü tutsaklardan Abdullah el-Bergusi’yi serbest bırakmayacaklarını söyleyen işgal devleti yetkilileri Uluslararası Kızılhaç temsilcisinin kendisiyle görüşme taleplerini de geri çevirdiler. İşgalciler aynı şekilde eşinin, çocuklarının ve bazı yakın akrabalarının Bergusi’yi el-Afule Hastanesi’nde ziyaret etmelerine izin vermediler.

Ramallah’taki Esirler Bakanlığı avukatı Hannan el-Hatib, yaptığı açıklamada Kızılhaç temsilcisinin dün el-Afule Hastanesi’ne gittiğini ve Bergusi’yle görüşmek için birkaç kez girişimde bulunduğunu ancak talebinin her seferinde geri çevrildiğini söyledi. İşgal devleti yetkilileri Bergusi’nin bütün aile efradını ve yakınlarını da kendisini ziyaret etmekten men ettiler.

Açlık grevine devam etmesi sebebiyle sağlık durumu sürekli kötüleşen Abdullah el-Bergusi’nin özgürlüğüne kavuşturulması için bir yandan da muhtelif hukuk kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından girişimlerde bulunuluyor ve bazı uluslararası kuruluşların devreye girmesinin sağlanmasına çalışılıyor.

İşgal devleti yetkilileri dün yaptıkları açıklamada Abdullah el-Bergusi hapiste ölse bile kendisini bırakmamakta kararlı olduklarını söylemişlerdi.

Ürdün vatandaşı olan Bergusi’nin özgürlüğüne kavuşturulması ve işgal devletinin ısrarlı tutumundan dolayı karşı karşıya olduğu ölüm tehlikesinden kurtarılması için Ürdün yönetiminin hiçbir girişimde bulunmaması ise tepkilere neden oluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.